Blogger Yeşim Burnaz’dan balkonlarınızı güzelleştirecek öneriler

Günümüzde bahçeli ev sayısı bir hayli az ve pek çoğumuz ülkemizdeki kentsel yapılaşma şartları nedeniyle yüksek katlı apartmanlarda yaşamaktayız. Son zamanlarda hayatımıza giren Fransız balkonlarla eski büyük balkonlar da elimizden gidince ekip dikme, bitki yetiştirme imkanlarımız da git gide daralmakta. Fakat her ne kadar alanlarımız daralsa da imkanlarımız el verdiğince bu küçük balkonları güzelleştirmek imkansız değil.

Piyasada Fransız balkon demirleri üzerine monte edilebilecek renkli pek çok saksı çeşidi mevcut. Bunları tekli olarak alabileceğiniz gibi uzun ve birden çok bitki ekmenizi sağlayanları da tercih edebilirsiniz. Balkon demirlerine astığınız saksılara dikeceğiniz sardunya ya da petunya renkleri itibariyle oldukça dekoratif duracaktır. Çiçek yetiştirmek yerine yemekler için tüketeceğiniz maydanoz, nane, fesleğen, kekik gibi otları da bu saksılarda yetiştirmek mümkün.

Peki demirlere asılan saksılardan başka Fransız balkonları için yapılabilecek başka bir dekorasyon fikri var mı? Alan dar da olsa mümkün. Yapı ve botanik marketlerde ya da seralarda bulabileceğiniz, maksimum bir metre boylarında minyatür ağaçlarla da minik balkonlarınıza renk ve canlılık katabilirsiniz. Benim tercihim pencerelerin açıldığı sağ ve sol köşelere bu minik ağaçları yerleştirmek ve balkon demirine asılan uzun saksılar içine sardunyalar dikmek.

Balkonunuzda bir masa iki sandalye atacak kadar alanız varsa şanslısınız demektir. Saksılar ve çiçeklerle balkon dekorasyonunuzu tamamlayacağınız gibi masanızın üzerine örteceğiniz örtü ve yastık minderlerinizin uyumu, masanızın üzerine koyacağınız dekoratif objeler de balkonunuza ayrı bir hava katacaktır. Akşam saatleri için ise balkon duvarınıza asacağınız eski bir kandil ya da masanızın üzerine koyacağınız mumlar da küçük mekanınızı renklendirecektir. Farklı bir dekorasyon fikri olarak cam bir fanusun alt kısmına önce renkli taşlar koyup üzerini su ile doldurduktan sonra yanan minik kandil mumlarının suyun üzerinde dansını seyredebilirsiniz. Hatta suyun içine renkli simler atarsanız mumun ışığıyla birlikte renk oyunlarına şahit olmanız da mümkündür.

Özellikle sıcak havalarda nefes alma imkanı sağlayan ya da pencere önünde dışarıya bakarken yüzümüzü gülümsetecek detayları barındıran balkonlarımızı renklendirip süslemek çok da zor değil. Gün geçtikçe balkonlarımız küçülse de ufak dokunuşlarla gülümseten detaylar yaratmak elimizde.

Yeşim Burnaz – Nil’s Mum
www.nilsmum.com

Diğer Haberler